Eerlijke Geldwijzer maakt gebruik van cookies. Bekijk welke cookies worden gebruikt × Sluit deze melding
donderdag 24 oktober 2019
Maakt de financiële sector voldoende vaart met de vergroening? Vandaag, de derde donderdag van oktober – vanaf volgend jaar ‘Klimaatprinsjesdag’ – zetten we de zaken op een rij.
Het klimaat verandert steeds sneller. En ook bij de banken, verzekeraars en pensioenfondsen begint het te bewegen. Maar helaas zien we die beweging vooral bij de marketing- en communicatieafdelingen. Natuurlijk moet een aantal financiële instellingen van ver komen. En bovendien zijn er intussen behoorlijke portefeuilles aan groene investeringen opgebouwd, terwijl het niet eenvoudig was om interessante groene projecten te vinden. Toch mist de Eerlijke Geldwijzer een gevoel van urgentie en ambitie bij de instellingen. Naast ‘meer groen’ is er ook snel ‘minder bruin’ nodig.
Wat heeft de financiële sector beloofd?
In juli beloofden vijftig banken, verzekeraars en pensioenfondsen dat zij zullen bijdragen aan de uitvoering van het klimaatakkoord. Wij lopen de onderdelen van dat ‘commitment aan het klimaatakkoord’ even langs:
Positieve stap, maar nog niet overtuigend
Het kost allemaal dus wel heel veel tijd. En bovendien ontbreken er concrete afspraken. Een paar financiële instellingen hebben ondertussen stappen gezet die verder gaan. Maar uit onderzoek van de Eerlijke Bankwijzer, eind 2018, blijkt dat veel andere banken en verzekeraars veel meer in fossiele energie steken dan in hernieuwbare. En onlangs bleek dat ABP, in de top 10 pensioenfondsen ter wereld, zelfs meer in fossiele energiebedrijven is gaan investeren sinds ‘Parijs’.
Het commitment van de financiële sector aan het klimaatakkoord is een positieve stap, maar nog niet overtuigend. De samenwerkende ngo’s in de Eerlijke Geldwijzer roepen banken en andere financiële instellingen al jaren op om de klimaatimpact van hun investeringen te meten, te publiceren en te reduceren. En in april oordeelde het Nationaal Contactpunt OESO-Richtlijnen dat banken concrete klimaatdoelen moeten opstellen, in lijn met het Parijs-akkoord.
De sector kan vandaag al beginnen
Wat vaak wordt vergeten, is dat geld van de financiële sector voor nieuwe fossiele projecten ervoor zorgt dat de wereld nog decennia zit opgescheept met nóg meer kolencentrales en gaspijpleidingen. Dus bankiers, verzekeraars en pensioenfondsbesturen: er is een plan waarmee jullie vandaag al kunnen beginnen. Stop met het pompen van geld in olie, kolen en gas. Blijven nadenken tot 2022 is onverantwoord.
Your message has succesfully been placed